Notarecilaiset

Inhimilliset, aidot ja osaavat modernin rekrytoinnin ja HR:n asiantuntijamme.

Ketä me olemme?


Mitä saat, kun alotat yhteistyön Notarecilaisten kanssa? Palvelua – Aitoa, reilua ja välittävää, lisäarvoa tuovaa palvelua. Meitä yhdistää intohimoinen suhtautuminen työhömme ja yhteinen ominaispiirre on tekemisen meininki. Kantava ajatus on ”no bullshit”-asenne, ei mitään päälle liimattua brändihelinää vaan aitoa asiaa. Mennään ytimeen, kaivetaan sitä syvintä olemusta, yritysten oman identiteetin esillenostoa ja arvostusta – ihmiseltä ihmisille.

Sofia Järnström

Yrittäjä, Toimitusjohtaja

sofia@notarec.fi

Puh. +358 44 745 4492

LinkedIn profiili

Kaisa Seppälä

Partner, Chief Growth Officer

kaisa@notarec.fi

Puh. +358 50 433 5138

LinkedIn profiili

Vappu Kassinen

Partner, Valmennus, konsultointi & johdon suorahaku

vappu@notarec.fi

Puh. +358 400 656 784

LinkedIn profiili

Maiju Niemi

Marketing Manager

maiju@notarec.fi

Puh. +358 44 222 0110

LinkedIn profiili

Irene Holmberg

Coach and Senior HR Advisor

irene@notarec.fi

Puh. +358 40 7078284

LinkedIn profiili

Anna-Maija Västilä

Partner, HRD & Rekrytointi

anna-maija@notarec.fi

Puh. +358 50 402 8338

LinkedIn profiili

Ronja Järvelä

Talent Acquisition Consultant

ronja@notarec.fi

Puh. +358 44 493 4416

LinkedIn profiili

Siiri Anttila

Talent Acquisition Consultant

siiri@notarec.fi

Puh. +358 40 681 2994

LinkedIn profiili

Valtteri Uusitalo

Talent Acquisition Consultant

valtteri@notarec.fi

Puh. +358 44 720 4481

LinkedIn profiili

Iida Rimali

Talent Acquisition Consultant

iida@notarec.fi

Puh. +358 44 491 5588

LinkedIn profiili

Tero Kuusela

Talent Acquisition Consultant

tero@notarec.fi

Puh. +358 44 493 7207

LinkedIn profiili

Milja Tervahauta

Talent Acquisition Consultant

milja@notarec.fi

Puh. +358 44 4939062

LinkedIn profiili

Sinustako seuraava Notarec-konsultti tai valmentaja?

Notarec-konsultti

rekry@notarec.fi

Herättikö Notarec kiinnostuksesi? Haluaisitko päästä työskentelemään modernin HR:n ja rekrytoinnin parissa?  

Innostaako sinua ajatus työnantajakuvan kehittämisestä, rekrytointiprosessien parantamisesta tai henkilöstön osaamisen kasvattamisesta? Tulit oikeaan paikkaan!
Laita meille avoin hakemus, jos sinulta löytyy osaamista etenkin seuraavilta osa-alueilta: valmennus, employer branding, eri alojen toimialatuntemus rekrytoinnin parissa, HR lainsäädäntö ja sopimukset, sekä HRD ja HR admin kokemus. Käsittelemme meille tulevat hakemukset mahdollisimman nopeasti ja palaamme sinulle asiaan. 

Notarecin tarina


Notarecin tarina sai alkunsa perustajansa brexitistä vuonna 2018, mutta sen juuret ja perustekeminen ovat pidemmällä IT-sektorin suorahaussa. Yrittäjä Sofia Järnström on ammentanut oppeja rekrytointialalta ulkomailta lähes vuosikymmenen ajan. Hänellä on arvostetusta Manchesterin yliopistosta kansainvälisen HR-johtamisen maisterin paperit. IT-alan suorahakufirmoista Sofialla on lisäksi pitkä kokemus Brittein saarilta, missä hän työskenteli suomalaisten asiakkaiden kanssa koko tämän ajan. Notarec (lyhenne sanoista Not Another Recruiter) perustettiin joulukuussa 2018, kun Sofia teki paluumuuton Suomeen.

Notarec starttasi yhden naisen voimin IT-rekryjen parissa Oulussa. Alussa Notarecin päätavoite oli tuoda uudenlaista lähestymistä perinteiseen rekrytointiin: kombinaatio ulkomailta tuotuja parhaita käytänteitä sovellettuna peruslappilaisen käytännöllisyyden kautta suomalaiseen toimintatapaan. Sofia oli vuosien saatossa onnistuneesti rekrytoinut satoja IT-alan asiantuntijoita osaajasodan vallitessa, ja halusi viedä osaamistaan entistä laajemmin yritysten käyttöön.

Yrittäjänä hän halusi osoittaa, että ulkoisen rekrytointipalvelun käyttäminen voi olla kaikille osapuolille äärimmäisen miellyttävä ja lisäarvoa tuova kokemus. Laadukkalla rekrytoinnilla yritys kasvattaa itselleen kilpailuetua, ja strategisella rekrytoinnilla taklaa isoimmat pullonkaulat jo ennakoivasti.

Jokainen asiakas on yksilöllinen ja Notarecin osaamista päästiin soveltamaan moniin eri osa-alueisiin aina henkilöstön kehityksestä työnantajamielikuvaprojekteihin. Visio laajemmasta palvelutarjonnasta kasvoi nopeasti ja 2020 valikoima kasvoi valmennuksiin ja HR-konsultointiin.

Meitä notarecilaisia yhdistää auttamisen halu ja intohimo omaan työhömme ihmisten parissa. Olemme kokonaisvaltainen HR- ja rekrytointikumppani yrityksille, joille ihmiset eivät ole pelkkä resurssi, vaan koko bisnes.